Hírek
Az uniós kutatás-fejlesztési források ötödét a később csatlakozott tagállamokban hasznosítaná Magyarország

Az innovációs szakadék nem csökkent jelentősen a Horizont 2020 programban, ezért a következő időszakban strukturális változásokra van szükség. Meggyőződésünk, hogy Európa kutatási és innovációs potenciálja csak a földrajzi egyensúly kérdését megfelelően kezelve aknázható ki – hangsúlyozta Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára a Versenyképességi Tanács ülésén és a kapcsolódó megbeszéléseken 2019. szeptember 27-én, Brüsszelben.
A magyar kormány 2020-tól az éves költségvetésekben 32 milliárd forinttal emeli meg a kutatás-fejlesztési támogatási keretet. Hasonló mértékben, közel harmadával nőne a területre fordított forrásmennyiség uniós szinten is. Az Európai Bizottság javaslata alapján több mint 86 milliárd euró állna rendelkezésre a Horizont Európa keretprogram támogatásaira. A tapasztalatok szerint azonban az odaítélt támogatások rendkívül egyenlőtlenül oszlanak meg az Európai Unióban. A 2004 óta csatlakozott tagállamok (EU13) kevesebb mint öt százalékot kaptak a Horizont 2020 program forrásaiból.
Az elmúlt 10 évben nem javult sem a magyar, sem a közép-európai sikerességi mutató. Ezért a forrásokhoz való hozzáférés javítása érdekében Magyarország 20 százalékos regionális kutatás-fejlesztési kvóta bevezetését szorgalmazza. A részvételben mutatkozó földrajzi egyensúlytalanság problémáját az EU13-ak unión belüli lakosságarányához igazodó forrásmennyiség elkülönítésével lehetne kezelni – hangsúlyozta Bódis József.
Az államtitkár a fenntartható növekedésre irányuló hosszú távú stratégiáról szóló politikai vitában kifejtette: Magyarország támogatja a Horizont Európa és más uniós programok közötti szinergiák kialakítását annak érdekében, hogy a párhuzamosságok megszűnjenek és az egyes programok ne átfedjék, hanem kiegészítsék, erősítsék egymást. A magyar álláspont szerint fontos, hogy legyen iránya a kutatási-innovációs befektetéseknek, azok adjanak választ a nagy társadalmi kihívások kezelésére. Európai érdek, hogy a kutatás és innováció eredményei becsatornázódjanak az ipari innovációs folyamatokba, mert csak ez biztosítja a hatékony tudás- és technológia transzfert, a kutatási projektek eredményeinek piaci hasznosítását.
Bódis József Blaženka Divjak horvát tudományügyi és oktatási miniszterrel kétoldalú megbeszélésen tekintette át a soron következő horvát elnökség fő prioritásait.
Forrás: ITM Kommunikáció
Fotó/Illusztráció: Canva
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
KKM: intenzív együttműködés kezdődik több területen Magyarország és a Fülöp-szigetek között
-
Életmód2 év telt el a hír közzététele óta
Egy nagyváradi lány bűvölheti el a Bécsi Operabál vendégeit
-
Csáth Géza2 év telt el a hír közzététele óta
Csáth Géza
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
2^82,589,933-1 az új legnagyobb ismert prímszám
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
Varga Judit: a magyarok nem lebontják hanem védik Európa értékeit
-
Kultúra2 év telt el a hír közzététele óta
Liszt Ferenc
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
Kedden elaltatják a Gabikát marcangoló három pitbullt
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
A kis Hős