Hírek
Kínai miniszterelnök: Görögország csatlakozása a KKE-hez megmutatja a szabadkereskedelem melletti kiállást

A csúcstalálkozó, amely reggel még “16+1” néven indult, de Görögország csatlakozásával “17+1” néven ért véget, megmutatja, hogy a kezdeményezésben részt vevő országok a többoldalúság és a szabadkereskedelem mellett állnak ki – mondta Li Ko-csiang kínai miniszterelnök pénteken a Kína-Közép-Kelet-Európa (KKE) együttműködés dubrovniki találkozójának végén, Andrej Plenkovic horvát kormányfővel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Fotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (szemben j4) Dubrovnikban, a Kína-Közép-Kelet-Európa csúcstalálkozón 2019. április 12-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Kiemelte: Brüsszelben konszenzusra jutottak az Európai Unió vezetőivel, amiről közleményt adtak ki, a csúcstalálkozó pedig szerinte egy újabb lépés, amely az ott elért eredményeken alapszik.
Mint mondta: a cél az, hogy az együttműködés során egymást nyíltan, átláthatóan kezeljék a felek, ezért közösen dolgoznak azon – figyelembe véve a piaci elveket -, hogy kölcsönösen előnyös projektek jöjjenek létre.
Kína tiszteletben tartja az EU törvényeit és szabályait, amikor Európában működik, és ugyanezt teszi azokban az országokban is, amelyek ezen a szövetségen kívül állnak. Az együttműködés 17 kelet-európai tagjából 12 tagja az Európai Uniónak.
Úgy vélte, az összefogás hozzájárul Európa kiegyensúlyozott fejlődéséhez.
Li Ko-csiang továbbá bejelentette, hogy jövőre Kína lesz a most már “17+1” kezdeményezés házigazdája.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő elmondta, hogy a találkozó során – csak állami szinten – tíz megállapodást írtak alá Kínával.
Kiemelte: leginkább a kikötői és vasúti infrastruktúra kiépítésének örül. Twitter-oldalán közölte: Horvátország 2030-ig 3 milliárd eurót kíván fordítani a két legnagyobb horvát kikötő, és a Rijeka-Zágráb vasútvonal korszerűsítésére. Geográfiai helyzetéből adódóan Horvátországnak lehetősége van kulcsfontosságú szerephez jutni a Kína és a közép-kelet-európai országok közötti kereskedelemben – írta.
Plenkovic a sajtótájékoztatót azzal zárta, hogy a Kína-Közép-Kelet-Európa együttműködés gyümölcsözőnek és hasznosnak bizonyult, és mindazon tagállamok számára, amely nem tudják felvenni a versenyt a nagy európai államokkal, lehetőséget biztosít egy kiváló együttműködésre, amely része egy szélesebb kínai politikának, az Egy út, egy övezet programnak.
A dubrovniki csúcstalálkozón Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Macedónia, Montenegró, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia, Görögország valamint Kína mellett megfigyelő státuszban Ausztria is részt vett. Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviselte.
Forrás: MTI
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
KKM: intenzív együttműködés kezdődik több területen Magyarország és a Fülöp-szigetek között
-
Életmód2 év telt el a hír közzététele óta
Egy nagyváradi lány bűvölheti el a Bécsi Operabál vendégeit
-
Csáth Géza2 év telt el a hír közzététele óta
Csáth Géza
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
2^82,589,933-1 az új legnagyobb ismert prímszám
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
Varga Judit: a magyarok nem lebontják hanem védik Európa értékeit
-
Kultúra2 év telt el a hír közzététele óta
Liszt Ferenc
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
Kedden elaltatják a Gabikát marcangoló három pitbullt
-
Hírek2 év telt el a hír közzététele óta
A kis Hős